NewsPośrednicy

Kim są polscy pośrednicy nieruchomości? Poznaj dane

Czy wiesz, że od 2001 roku kobiety stanowią więcej niż 50% polskich pośredników nieruchomości?* Według danych zebranych przez Otodom, największy udział aktywnych na naszym portalu pośredniczek występuje w województwie kujawsko-pomorskim: wynosi on 61%. W aż 12 polskich województwach w zawodzie agenta nieruchomości przeważają panie. Chcesz wiedzieć więcej o polskich pośredniczkach i pośrednikach? Zapraszamy do lektury.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Co cechuje dobrego pośrednika?
  • Dlaczego wśród polskich agentów przeważają kobiety?
  • W których województwach konkurencja w zawodzie jest największa, a w których najmniejsza.

Pośrednik nieruchomości – jakie umiejętności musi posiadać?

Pracujemy na zlecenie zamawiającego. […] Znajdujemy dla ludzi nieruchomości ich marzeń, ale są to marzenia skonfrontowane z rzeczywistością. Proponujemy ofertę, która zaspokaja potrzeby klienta i odpowiada popytowi. W tym sensie popyt to marzenia poparte finansami – tak Katarzyna Czerwiak z Grupa.PRO w #26 Otodom.LIVE opisywała pracę pośrednika. Ten cytat wprost pokazuje, na czym musi skupić się pośrednik, aby zrealizować zlecenie klienta zgodnie z jego oczekiwaniami.

Kluczowe w codziennej pracy jest wykorzystanie konkretnych umiejętności. Agent powinien „wejść w buty klienta” i przewidzieć, jaki rodzaj przestrzeni będzie odpowiadał potrzebom konkretnej osoby, pary czy rodziny z dziećmi. W tym ostatnim przypadku profesjonalista spróbuje pogodzić potrzeby różnych osób.

Niezbędna jest zdolność adaptacji do zmian, elastyczności w myśleniu i empatii, co podkreśla również powyższa opinia Katarzyny Czerwiak, która została Pośrednikiem Roku 2020 Otodom. Aby otrzymać ten tytuł, najlepszy polski agent musi posiadać wcześniej wymienione kompetencje.

Rola kompetencji miękkich w pracy pośrednika

Czym właściwie są kompetencje miękkie? Pojęcie to spopularyzował amerykański psycholog – Daniel Goleman, który w swoich pracach podkreślał istotę kompetencji społecznych. Zwracał też uwagę na znaczenie inteligencji emocjonalnej, opisanej w bestsellerowej książce o takim właśnie tytule: „Inteligencja emocjonalna” z 1997 roku. Według Golemana wysoki poziom tego zasobu kompetencji pozwala dobrze rozpoznać uczucia i stany osób wokół nas (inteligencja interpersonalna), a także własne emocje (inteligencja intrapersonalna).

Lista znanych nam społecznych kompetencji nie jest zamknięta i jednoznacznie określona. Ewoluuje zależnie od badacza, a wszystko to dlatego, że sama ich natura jest płynna. Które z nich są najważniejsze dla pośrednika i jak ułatwiają jego pracę?

Oto kilka przykładów:

  1. Umiejętność pracy pod presją i zarządzania stresem – wynika z możliwości łatwego adaptowania się do zmian i pozwala rozwiązywać problemy w sposób szybki i zdecydowany. Doświadczony pośrednik wie, że nagłe trudności mogą pojawić się na każdym kroku: na etapie organizowania stosownej dokumentacji w urzędach, poprzez dobieranie nieruchomości, aż po finalizację transakcji u notariusza.
  2. Odpowiadanie na zmienne preferencje klienta i elastyczność – w trakcie pracy z klientem może okazać się, że jego realne potrzeby są inne, niż te, które sam wcześniej zakładał. Umiejętność zaoferowania nowych rozwiązań w takiej sytuacji ułatwia pracę każdego pośrednika. Bardzo pomaga wtedy również elastyczność myślenia i wykorzystywanie nietypowych pomysłów. Jeżeli posiadasz rozeznanie w różnych typach nieruchomości – znajdujących się w danym mieście, w okolicznych miejscowościach wiejskich czy na przedmieściach tego miasta – dzięki elastycznemu podejściu do wymagań klienta będziesz w stanie dopasować odpowiednią ofertę.
  3. Podążanie za trendami – wielu klientów interesuje się nieruchomościami, więc agent musi za tym podążać, a nawet być o krok przed trendami, by nie zostać zaskoczonym. Warto też skupić się na „filtrowaniu” mody na konkretny rodzaj nieruchomości. Dany trend będzie pasował pewnej grupie klientów, ale inni mogą preferować klasyczne i sprawdzone rozwiązania designerskie czy urbanistyczne.
  4. Zarządzanie czasem i organizacja pracy – kluczowe dla każdego pośrednika. Klienci mogą dysponować wolnym czasem na oglądanie nieruchomości w nietypowych godzinach: wieczorami czy w weekendy. Nie każdy agent zgadza się na taki system pracy, ale na pewno musi posiadać umiejętność skutecznej organizacji współpracy z różnymi klientami i specjalistami innych zawodów: notariuszami, urzędnikami, doradcami finansowymi. Niezbędna jest też zdolność do zaplanowania całego procesu ofertowania i finalizowania transakcji w taki sposób, aby był on możliwie najbardziej efektywny zarówno dla pośrednika, jak i klienta.

Udział kobiet w branży nieruchomości

Zapewne wielu z Was byłoby w stanie nawet intuicyjnie wskazać właśnie te umiejętności jako niezbędne u profesjonalnego – i skutecznego! – agenta nieruchomości.

Ale mamy dostęp do badań potwierdzających tę tezę – podsuwają one również inne wnioski. Prof. Iwona Foryś z Uniwersytetu Szczecińskiego, która zajmuje się gospodarką i nieruchomościami, w publikacji z 2017 roku zaznaczała*, że najważniejsze jest zrozumienie potrzeb klienta, jego preferencji i gustu. Publikacja „Aktywność zawodowa kobiet na polskim rynku nieruchomości na przykładzie zawodów regulowanych” to ciekawe studium polskiego rynku nieruchomości.

Według danych zebranych przez Otodom, wśród agentów aktywnych na naszym portalu aż 53% to kobiety. Prof. Foryś informuje nas, że już od 20 lat w zawodzie pośrednika notuje się więcej kobiet niż mężczyzn. Tę tendencję przypisuje właśnie faktowi, że często są one uczone tzw. umiejętności miękkich.

Czy jesteśmy w stanie wskazać precyzyjne liczby agentów i agentek nieruchomości w Polsce? Deregulacja zawodu w 2014 roku sprawiła, że na rynku działają pośrednicy bez licencji, a najdokładniejsze informacje możemy czerpać wyłącznie z ogólnej liczby zarejestrowanych osób posiadających licencję, która w 2018 roku wynosiła 17 000. Nie różni się ona drastycznie od materiałów zebranych przez Otodom: nasze dane z końca 2020 roku pokazywały, że łącznie aktywnych jest aż 15 447 agentów.

Wysoka liczba agentów nieruchomości to odpowiedź popytu na podaż. Według raportu Homebook.pl z czerwca 2020 roku**, Polacy przeprowadzają się bardzo często. Aż 22% respondentów przeprowadziło się ponad 2 lata temu, 18% – w trakcie minionego roku, a 16% w ciągu ostatnich 2 lat. W dodatku 15% ankietowanych zaznacza, że ma zamiar przeprowadzić się w trakcie nadchodzących kilku miesięcy.

Chcesz dowiedzieć się, w którym województwie polscy agenci mają najwięcej pracy? Czytaj dalej, aby poznać infografikę z danymi.

Kobiety na polskim rynku pracy w innych branżach

Co ciekawe, w branżach, gdzie podobnie jak w przypadku pośredniczek i pośredników nieruchomości, wymagane jest dogłębne zrozumienie drugiej osoby i zdolność szybkiej adaptacji do zmian, działa więcej kobiet. Według raportu sporządzonego na 100-lecie GUS****, kobiety stanowią większość wśród pracowników edukacji, opieki społecznej czy pracowników różnego rodzaju usług wykonywanych na rzecz klienta.

Z drugiej strony, mężczyźni dobrze czują się w zawodach wymagających umiejętności i wiedzy technicznej czy informatycznej. Z badania przeprowadzonego przez firmę Randstad dla portalu Kodilla*** wynika, że tam, gdzie niezbędne są wyuczone umiejętności twarde, przeważają mężczyźni.  Tylko co czwarta aplikacja w tym segmencie rynku pracy jest składana przez kobietę.

Mamy także dla Was ciekawostkę dotyczącą udziału pośredniczek nieruchomości w konkretnych województwach: czy wiesz, że najwięcej agentek jest w województwie mazowieckim, a drugie miejsce zajęło województwo śląskie?

Dowiedz się jeszcze więcej o polskich agentach nieruchomości:

A jeżeli chcesz lepiej poznać historie konkretnych pośredników, zobacz:

Obserwuj blog Otodom, aby poznawać więcej danych i aktualności z branży.

Źródła:

* Iwona Foryś, „Aktywność zawodowa kobiet na polskim rynku nieruchomości na przykładzie zawodów regulowanych”.

**https://biuroprasowe.homebook.pl/101125-raport-przeprowadzki-z-jaka-czestotliwoscia-i-dlaczego-zmieniamy-miejsce-zamieszkania

***https://kodilla.com/pl/blog/historia-kobiet-w-branzy-it

**** Raport GUS „Kobiety i mężczyźni na rynku pracy”

Tagi
Czytaj dalej

Powiązane artykuły

Back to top button

Zamknij