Deweloperzy

Sustainable Development Goals w budownictwie – jak inwestycje deweloperskie mogą sprzyjać polityce klimatycznej?

Idea Celów Zrównoważonego Rozwoju zyskuje coraz większą popularność wśród deweloperów, architektów czy urbanistów. Może być ważna dla każdego, komu leży na sercu dobro planety. Poznaj założenia i przykłady Sustainable Development Goals i sprawdź, dlaczego są tak ważne.

Czym są Cele Zrównoważonego Rozwoju? 

Nie jest tajemnicą, że naturalne zasoby Ziemi kurczą się w ekspresowym tempie. Szczególnie istotne dla człowieka jest zanikanie zasobów wodnych. To dzięki nim nasze życie może wyglądać tak, jak wygląda obecnie – również w wielkich miastach. Dlatego specjaliści postanowili stworzyć plan, dzięki któremu ludzkość będzie mogła rozwijać się bez szkód dla planety.

Cele zostały ustalone i zatwierdzone przez państwa ONZ w 2015 roku. Program zakłada realizację postulatów do 2030 roku – to ostatni dzwonek na wprowadzenie działań, które przyniosą wymierny efekt.

Wśród postulatów Celów Zrównoważonego Rozwoju znaczących dla budownictwa, znajdują się takie założenia jak: 

 • Równoważenie skali konsumpcji i produkcji, 
 • Dbanie o rozsądne użytkowanie zasobów naturalnych,
 • Ostrożne planowanie tworzenia infrastruktury. 

Warto wiedzieć, że Cele Zrównoważonego Rozwoju nie są pierwszym tego typu projektem – wcześniej ustalono Milenijne Cele Rozwoju, sformułowane w ramach Projektu Milenijnego Narodów Zjednoczonych, stworzonego przez ONZ. Dowiedz się więcej o Projekcie ze strony Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie.

Sustainable Development w budownictwie

Wdrażanie Sustainable Development musi być zastosowane również w budownictwie. Jak wskazują specjaliści*, deweloperzy powinni zwracać uwagę na trzy aspekty: 

 • cele ekologiczne, 
 • cele ekonomiczne, 
 • procesy inwestycyjne.

W Polsce także nie brakuje innowacyjnych rozwiązań deweloperskich. Doskonałym przykładem takiej inwestycji jest unikatowa Zielonka Eko Park w Zielonce, w okolicach Warszawy. Firma BS Developer wybudowała osiedle, na którym budynki są od siebie na tyle odsunięte, aby każdy z nich oddzielał pas zieleni. Uprawianie roślinności miejskiej to stosunkowo prosty sposób, który pomaga zapobiegać suszy i wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne mieszkańców. 

BS Developer zastosowało także inne proste, a niezwykle skuteczne rozwiązanie: pod każdym budynkiem zamontowano zbiornik, do którego spływa deszczówka. Jest ona używana do podlewania terenów zielonych na osiedlu. To również rozwiązanie tanie, łatwo dostępne i skuteczne – spełnia więc założenia Celów Zrównoważonego Rozwoju, według których inwestycje ekologiczne nie powinny pochłaniać zbyt dużo zasobów naturalnych czy finansowych. Dzięki temu można też zastosować je w wielu miejscach świata. 

Cele Zrównoważonego Rozwoju w praktyce

Na co jeszcze deweloperzy powinni zwracać uwagę, tworząc zrównoważone budownictwo? Oto kilka czynników:

 • Materiały wykorzystane do budowania mają być maksymalnie ekologiczne – pozyskane z minimalną szkodą dla środowiska lub z recyklingu,
 • Materiały powinny być maksymalnie trwałe, żeby nie wymagały częstej wymiany,
 • Materiały mogą być naturalne – tak, aby równie naturalnie starzały się z upływem czasu (np. tradycyjne drewno na terenach nadwodnych),
 • Odpowiednie zaplanowanie i wdrożenie systemu grzewczego – takiego, który nie będzie przyczyniał się do nadmiernego produkowania CO2,
 • Pełen cykl życia budynków – czyli również jego ewentualna rozbiórka. Materiały powinny umożliwiać przyjazną dla środowiska utylizację. 

Czy wiesz, że…

W Ameryce już w 1998 roku wprowadzono certyfikat LEED? Przyznaje się go budynkom, które odpowiadają kryteriom zrównoważonego, ekologicznego rozwoju.  

Zrównoważone budownictwo dzięki nowej technologii

Ciekawym sposobem na realizację takich postulatów jest też ograniczenie odpadów i produkcji już na etapie projektowania dzięki wykorzystaniu techniki 3D. Przed wykorzystaniem tej technologii w budownictwie, znaczna część modyfikacji powstawała na etapie konstruowania modelu, który trzeba było przerabiać kolejno po uwagach każdego specjalisty. Proces był wydłużony, czasochłonny i energochłonny.

Tymczasem, tworzenie w 3D pozwala na jednoczesne modyfikowanie modelu przez kilku specjalistów w tym samym czasie. A dzięki zawieszeniu gotowego projektu na chmurze danych, możemy uniknąć zbędnego zużywania papieru.

Wprowadzenie Celów Zrównoważonego Rozwoju nie musi być drogie i skomplikowane – wystarczy kreatywnie podejść do problemu i planować wielowątkowo.

* Budowlany proces inwestycyjny w koncepcji sustainability, Prof. dr hab. inż. Arnold Pabian

Tagi
Czytaj dalej

Powiązane artykuły

Back to top button

Jesteś agentem lub pośrednikiem?

Dołącz do:
https://www.facebook.com/groups/Otodom/

Zamknij