NewsPośrednicy

Otodom Live #31: Jak dobrze mieć sąsiada, czyli o wspólnotach osiedlowych i sąsiedzkich relacjach społecznych

W czasie nakazu społecznej izolacji relacje sąsiedzkie są szczególnie ważne. Sieć takich kontaktów pozytywnie wpływa na nasze codzienne życie: to również dzięki niej wiemy, że mamy na kogo liczyć i z kim spędzać czas. W #31 Otodom Live porozmawialiśmy z Bogną Świątkowską z Fundacji Bęc Zmiana i Pawłem Głogowskim ze Stowarzyszenia Ulepsz Poznań o osiedlowych wspólnotach i o tym, dlaczego warto dbać o sąsiedzkie relacje.

Dobre relacje z sąsiadami poprawiają komfort życia

W dobie pandemii relacje międzyludzkie zostały wystawione na próbę. Musieliśmy zachować dystans społeczny, często byliśmy odseparowani od bliskich. W takim czasie relacje sąsiedzkie okazały się pomocne dla wielu z nas. Dzięki nim mieliśmy okazję do codziennej rozmowy i zacieśnienia więzi dzięki wzajemnej pomocy. Czy charakter takich relacji trwale się zmieni? Podczas spotkania goście odpowiedzieli na te i inne pytania, takie jak:

 • Jaki wpływ ma izolacja społeczna i samotność na nasze zdrowie?
 • Jakie znaczenie ma wspólnota sąsiedzka w naszym codziennym życiu?
 • Czy Polacy dobrze znają swoich sąsiadów?
 • Czym są inicjatywy sąsiedzkie i dlaczego warto je organizować?
 • Jak funkcjonuje wspólnota osiedlowa w trakcie pandemii?
 • Czy sytuacje konfliktowe przeszkadzają w budowaniu więzi sąsiedzkich?
 • Co możemy zrobić, aby poprawić relacje we wspólnocie osiedlowej?
 • Jak stworzyć dobrą przestrzeń do sąsiedzkich inicjatyw?

Ale to nie wszystko! 

Jak co tydzień zapraszaliśmy do zadawania pytań na żywo naszym ekspertom, którzy przybliżyli Wam obecny pejzaż i perspektywy rynku pierwotnego. W każdym Otodom Live możesz zadawać pytania – wystarczy, że wyrazisz zgodę StreamYard na Facebooku, a my będziemy mogli wyświetlić Twoje pytanie ekspertom i pozostałym widzom transmisji. 

Podobała Ci się transmisja #31 Otodom Live? Poznaj kilka najważniejszych refleksji, które podsunęli eksperci:

 • Rola sąsiadów w okresie pandemii może się zmienić. Dużo zależy od samej wspólnoty mieszkaniowej: kiedy sąsiedzi będą sobie pomagać poznają się lepiej, jednak rygorystyczne utrzymywanie dystansu społecznego może te więzi osłabić. Społeczności “pandemiczne” zostały przez naukowców nazwane “wspólnotami przelotnymi”. Wszystko jest w rękach samych mieszkańców.
 • Jak samodzielnie poprawić sąsiedzkie znajomości? Bogna Świątkowska podpowiadała, że najlepszy może być najprostszy sposób: zapukać do drzwi najbliższych sąsiadów i przedstawić się, a także zapewnić ich, że kontakt jest mile widziany. Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z grup w mediach społecznościowych, które pozwalają utrzymać kontakt nawet przy restrykcyjnym dystansie społecznym. 
 • Długo trwająca izolacja może sprawić, że nasze samopoczucie będzie gorsze. Nawet kilkanaście minut rozmowy z inną osobą korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne! Dlatego warto budować dobre relacje z sąsiadami.
 • Stowarzyszenie Ulepsz Poznań stworzyło akcję “Stolik Zarezerwowany”. W czasie pandemii wolontariusz umawiał się z seniorem na wspólny obiad. Było to nie tylko wsparcie dla polskiej gastronomii, ale także okazja dla seniorów, aby zawarli nowe znajomości.
 • Więzi wspólnot osiedlowych powstają również wtedy, gdy jest do tego przestrzeń: na przykład miejsce do osiedlowej integracji z okazji świąt czy ogródek, o który mieszkańcy mogą razem dbać.
 • Bardzo pomocne są przestrzenie z zielenią miejską, która sprzyja higienie psychicznej i jednocześnie może być pretekstem do sąsiedzkiej integracji.
 • Ranking Dzielnic Otodom pokazał, że wiele osób przed zakupem czy najmem nieruchomości bardziej interesowało się kwestiami takimi jak metraż mieszkania czy dostępność miejsc parkingowych. Tymczasem relacje sąsiedzkie są równie istotne, mogą znacząco wpłynąć na poziom komfortu życia. Chcesz poznać dokładne dane z różnych lokalizacji w całej Polsce? Sprawdź Ranking Dzielnic Otodom 2020.
 • O jakość relacji mogą dbać nie tylko sami mieszkańcy. Ważną rolę odgrywają samorządy, które dofinansują inicjatywy i działania organizacji pozarządowych. Nie można też pominąć urbanistów i deweloperów, odpowiedzialnych za konkretne projektowanie przestrzeni. 
 • Masz ochotę poczytać i poznać nowe perspektywy w temacie relacji wspólnotowych? Oto książki i źródła, które polecali eksperci w trakcie live: 

…a jeszcze więcej o konkretnych inicjatywach społecznych dowiesz się z całej transmisji!

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz całość #31 Otodom Live:

Gośćmi Otodom Live #31 byli:

Bogna Świątkowska

Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia.

Paweł Głogowski

Paweł Głogowski – założyciel stowarzyszenia Ulepsz Poznań, od prawie 10 lat zajmującego się szeroko rozumianą partycypacją społeczną oraz tematami rozwoju miasta. Współzałożyciel inicjatywy Fyrtel, mającej na celu promocję lokalnych przedsiębiorstw. W ramach pracy doktorskiej bada partycypację społeczną na poziomie ponadnarodowym. 

Nie chcesz przegapić transmisji? Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

Sprawdź poprzednią rozmowę Otodom Live!

Wolisz słuchać? Nie ma sprawy! Otodom Live dostępny jest także w formie podcastu:

Czytaj również:

Tagi
Czytaj dalej

Dorota Dwornik

Stanowisko w Otodom: Marketing Communications Specialist

Powiązane artykuły

Back to top button

Jesteś agentem lub pośrednikiem?

Dołącz do:
https://www.facebook.com/groups/Otodom/

Zamknij