DeweloperzyPośrednicy

Otodom Live #30: Nostalgia za trzepakiem – osiedla kiedyś i dziś

Czujesz tęsknotę za domem swojego dzieciństwa? Na myśl o dziecięcych zabawach przy trzepaku czujesz radość? Z pewnością zainteresuje Cię #30 Otodom Live. Podczas spotkania rozmawialiśmy z Filipem Springerem i Maciejem Frąckowiakiem o nostalgii za budownictwem przeszłości i potrzebach mieszkańców osiedli.

Jak zmieniły się osiedla mieszkaniowe na przestrzeni kilku ostatnich dekad?

Wielu z nas odczuwa tęsknotę za domem naszego dzieciństwa. Nierzadko tym domem było mieszkanie na osiedlu z tzw. Wielkiej Płyty, gdzie rozplanowana infrastruktura sprzyjała zawieraniu przyjaźni i znajomości sąsiedzkich. To wspominany przez wielu trzepak umożliwiał dzieciom zabawę, a dorosłym krótkie pogawędki przy codziennych porządkach. Wraz z ekspertami zastanawialiśmy się, jak zmieniała się architektura osiedli na przestrzeni lat i co można zrobić, aby ta najnowsza sprzyjała tworzeniu relacji i społeczności.

Podczas live pytaliśmy m.in.: 

 • Jak zmieniły się osiedla z okresu PRL i lat 90.?
 • Czy nostalgicznie wspominana Wielka Płyta faktycznie była lepsza niż dzisiejsze bloki?
 • Czy nowe osiedla są gorsze niż osiedla przeszłości
 • Czego możemy nauczyć się z architektury minionych dekad?
 • Jakie rozwiązania możemy zastosować, aby poprawić jakość życia w osiedlach?

Eksperci poruszali także inne intrygujące zagadnienia.

Zaciekawiła Cię transmisja Otodom Live? Oto kilka najciekawszych wniosków, które podsunęli nasi eksperci:

 • Skąd bierze się nostalgia za trzepakiem? To tęsknota za takim miejscem zlokalizowanym w pobliżu domów i mieszkań, gdzie można spotkać innych mieszkańców osiedla i porozmawiać w trakcie wykonywania zwykłych czynności. Dziś tę samą funkcję pełnią place zabaw czy wspólne ogródki.
 • Filip Springer podawał przykład wspólnoty osiedlowej w Danii, gdzie mieszkańcy stworzyli własną inicjatywę sprzątania osiedla pomimo faktu, że zatrudniono do tego specjalną ekipę. Mieszkańcy chcieli po prostu integrować się ze sobą i poznać sąsiadów.
 • Nie ma przestrzeni idealnych: każde osiedle może mieć swoje plusy i minusy. Choć nowe osiedla mają mniej wspólnych przestrzeni, są bardziej przyjazne środowisku, niż tzw. Wielka Płyta.
 • Warto pamiętać, że planując osiedle projektujemy je nie tylko bezpośrednio dla klientów, ale także jako fragment większej całości (miasta, miasteczka, przedmieści).
 • Dobrym krokiem ku ulepszeniu przestrzeni osiedla jest skupienie uwagi na głosach ekspertów. Często to właśnie oni doradzą najlepsze rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, podniesienia poziomu komfortu życia i innych aspektów. Choć mieszkańcom może się wydawać, że zamiast placu zabaw bardziej potrzebują parkingu, eksperci są w stanie ocenić takie rozwiązania długofalowo i wykorzystują w tym celu specjalistyczną wiedzę. Wtedy okazuje się, że plac zabaw przynosi więcej korzyści całej społeczności. Na usługi doradztwa ekspertów decyduje się już wielu deweloperów.
 • Jakie są najważniejsze elementy, które można uwzględnić przy projektowaniu przyjaznych przestrzeni? Eksperci podpowiadają, że powinny być to placówki edukacji, przestrzenie zielone i usługi takie jak sklepy spożywcze.
 • Maciej Frąckowiak radził, aby mieszkańcy przejęli inicjatywę w stworzeniu społeczności. Nawet, jeżeli osiedle nie ma wielu miejsc do wspólnego spędzania czasu, nie warto rezygnować z chęci poznania innych ludzi. To my jako mieszkańcy decydujemy, jak będzie wyglądać nasza wspólnota osiedlowa.
 • Kluczem do stworzenia przestrzeni równie przyjaznej ludziom, jak osiedla z Wielkiej Płyty, jest otwartość. Osiedla, w których mogą zamieszkać osoby wykonujące czasem skrajnie odmienne zawody, o ciekawych zainteresowaniach, mogą liczyć na otwartą i różnorodną społeczność mieszkańców.

Zaciekawił Cię temat #30 Otodom Live? Obejrzyj całe spotkanie:

Pamiętaj, że w każdym Otodom Live możesz zadać pytania ekspertom na żywo!

Filip Springer – reportażysta, dziennikarz, pisarz, fotograf i autor nagradzanych książek. Zajmuje się przestrzenią i relacją człowieka z architekturą. Napisał „13 pięter” o sytuacji Polaków w nowym mieszkalnictwie i po kredytach frankowych. Z kolei w „Wannie z kolumnadą” tropił ciekawe przypadki budowli z przeszłości, a w „Źle urodzonych” pokazywał absurdy polskiego budownictwa. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy.

Dr Maciej Frąckowiak – socjolog, wykładowca akademicki. Bada związki przestrzeni z kwestiami społecznymi i zagadnienia kultury wizualnej. Autor książek „Kruche medium. Rozmowy o fotografii” i współredaktor książek takich jak „Badania wizualne w działaniu” czy „Smutek konkretu”. Publikował w „Czasie kultury”. 

Nie chcesz przegapić transmisji? Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

Sprawdź też archiwalny odcinek Otodom Live:


Wolisz słuchać?
 Nie ma sprawy! Otodom Live dostępny jest także w formie podcastu:

Czytaj również:

Tagi
Czytaj dalej

Dorota Dwornik

Stanowisko w Otodom: Marketing Communications Specialist

Powiązane artykuły

Back to top button

Jesteś agentem lub pośrednikiem?

Dołącz do:
https://www.facebook.com/groups/Otodom/

Zamknij