fbpx

Najczęściej wyszukiwane, a najpopularniejsze dzielnice Górnego Śląska

Po rankingu największych miast Polski pod lupę bierzemy dzielnice Górnego Śląska. Sprawdźcie, które najczęściej są polecane przez mieszkańców? A jakie najczęściej wyszukują klienci w Otodom? Zapraszam do zapoznania się z tymi danymi.

Dzielimy się danymi

Grafiki, które widzicie poniżej, zostały sporządzone na podstawie danych z serwisu Otodom. Wiemy, które dzielnice Górnego Śląska najczęściej wpisują poszukujący w naszą wyszukiwarkę. Klient, który wpisuje konkretną dzielnicę ma już sprecyzowane oczekiwania wobec lokalizacji. Możemy zatem założyć, że rozeznał się w topografii miasta i z jakichś względów wyszukuje sprecyzowaną dzielnicę do zamieszkania.

Grafiki uzupełniłam o dane z najczęściej polecanych dzielnic. Dane te pochodzą z Rankingu Dzielnic Otodom, który powstał na podstawie badań z udziałem 140 000 mieszkańców Polski. Na stronie rankingdzielnic.otodom.pl możecie pobrać raporty dla 13 największych miast naszego kraju, ale również zobaczyć sondy uliczne. Niestety, przy niektórym miastach próba była zbyt mała, by ją prezentować.

Dom przy Spodku?

– Od lat krążę zawodowo i  prywatnie między Krakowem a Katowicami. Dla mnie Katowice są genialnym miejscem do zamieszkania. To po pierwsze bardzo zielone miasto, zwane też „miastem ogrodów”. Na granicy Katowic, Chorzowa i Świętochłowic mamy największy park miejski w Europie, czyli Park Śląski. Jest w nim m. in. zoo i wesołe miasteczko, są też popularne Sztauwajery, czyli Dolina Trzech Stawów, jeden z większych parków miejskich w Polsce. Katowice posiadają też doskonałą infrastrukturę drogową. Do tego ceny mieszkań w Katowicach w stosunku do innych dużych miast są jeszcze na niższym poziomie. Rynek pierwotny wykupywany jest na pniu i to tu właśnie coraz więcej poważnych inwestorów decyduje się na zakup inwestycyjny pod wynajem – opisuje Magdalena Uszycka z Grupy Pro.

Okazuje się, że najczęściej wyszukiwanymi dzielnicami w Katowicach w Otodom są Osiedle Tysiąclecia, Centrum i Śródmieście.

Natomiast najbardziej skłonni do polecenia swojej dzielnicy znajomym byliby mieszkańcy Osiedla Tysiąclecia. Niewiele niżej jest Osiedle Witosa, a trzecie miejsce na podium zajmuje Kostuchna.

– Zgadzam się z pierwszym miejscem Osiedla Tysiąclecia. To takie miasto w mieście, w dodatku znajduje się pomiędzy DTŚ-ką i A4, więc bardzo łatwo można się przemieszczać po całej aglomeracji śląskiej, a  do tego obok jest Park Śląski. Dlatego też ceny mieszkań w  24-piętrowych blokach z lat 70 wciąż trzymają wysoki poziom. To wygodne miejsce zarówno dla rodzin, jak i łakomy kąsek dla inwestorów, bo chętnych pod wynajem w tej lokalizacji jest bardzo wielu– analizuje Magdalena Uszycka.

Ruda Śląska jak jo ci przaja

Najczęściej wpisywaną dzielnicą w wyszukiwarkę Otodom, jeżeli chodzi o Rudę Śląską, jest Halemba. Często również wpisywane są Ruda i Godula.

Przygotowując Ranking Dzielnic Otodom zapytaliśmy mieszkańców Rudy Ślaśkiej, czy poleciliby przyjaciołom zamieszkanie w swojej okolicy. W tym badaniu najlepiej wypadła Halemba, ale już drugie i trzecie miejsce przyznane zostały dzielnicy Orzegów i Kochłonicy. 

Asić sie Zabrzem

Przygotowując Ranking Dzielnic Otodom, zapytaliśmy mieszkańców Zabrza także o to, czy poleciliby swoją dzielnicę znajomym. Najwyższy współczynnik rekomendacji otrzymały Maciejów. Niewiele gorszym wynikiem może pochwalić się Helenka.

Inaczej jest w wynikach wyszukiwania. Najczęściej wpisywaną dzielnicą w wyszukiwarkę Otodom jest Rokitnica, później Zaborze, a na trzecim miejscu Helenka.

A jo wom godom, że Bytom…

Według mieszkańców Bytomia najlepiej mieszkać Stolarzowicach. Wysokie miejsce zajmuje też dzielnica Stroszek oraz Łagiewniki. To właśnie te dzielnice są najchętniej polecane przez mieszkańców Bytomia.

Nieco inaczej zachowują się poszukujący nieruchomości w tym mieście. Dzielnicami na podium są: Stroszek, Miechowice i Szombierki.

Od przedszkola do…

Najczęściej wyszukiwanymi dzielnicami w Opolu są: Zaodrze, ZWM, Centrum. To te dzielnice poszukujący bezpośrednio wpisują w wyszukiwarkę Otodom. Przygotowując Ranking Dzielnic postanowiliśmy zbadać, używany często w biznesie, wskaźnik NPS (Net Promoter Score), czyli współczynnik rekomendacji. NPS dla poszczególnych dzielnic, okazał się w Rybniku różny w stosunku do wyszukiwań. Okazuje się bowiem, że mieszkańcy tego miasta najbardziej polecają:

  • Pasiekę przedmieścia odrzańskiego
  • Zaodrze
  • Malinkę

Rybnik, Gliwice, Biesko- Biała

Ze względu na małą próbę w badaniu Rankingu Dzielnic Otodom, danych dla tych miast zdecydowaliśmy się nie przedstawiać. Ale poniżej prezentujemy najczęściej wyszukiwane dzielnice tych miast.

Zobaczcie również dzielnice innych miast TUTAJ>>>

Dorota Dwornik
Stanowisko w Otodom: Marketing Communications Specialist