News

Polecane i najczęściej wyszukiwane dzielnice

Wiemy, które dzielnice są najczęściej wyszukiwane w Otodom. Postanowiliśmy podzielić się z Wami tymi danymi, a jednocześnie zestawić je z wynikami Rankingu Dzielnic Otodom – badania z udziałem 140 000 respondentów. Sprawdźcie, czy najchętniej polecane dzielnice Wrocławia, Poznania, Krakowa, Warszawy, Gdańska i Szczecina są jednocześnie najpopularniejsze w naszej wyszukiwarce.

 

 

Skąd wzięliśmy dane na temat dzielnic?

Jako najpopularniejszy serwis ogłoszeniowy nieruchomości, jesteśmy znakomitym środowiskiem do prowadzenia badań Waszych potencjalnych klientów. W tym artykule wykorzystałam dwa źródła danych:

  1. mapki, które widzicie poniżej, zostały sporządzone na podstawie danych z serwisu Otodom. Sprawdziliśmy, które dzielnice najczęściej wpisują poszukujący w naszą wyszukiwarkę. Klient o sprecyzowanych oczekiwaniach wobec lokalizacji w procesie zakupowym nie jest na samym początku, ponieważ jego oczekiwania są już konkretne. Należy założyć, że rozeznał się topografii miasta i z jakichś względów wyszukuje już konkretną dzielnice do zamieszkania.
  2. poniżej mapek macie również informacje na temat najczęściej polecanych dzielnic. Dane te pochodzą z Rankingu Dzielnic Otodom, które przeprowadziliśmy na ponad 140 000 mieszkańcach Polski. Na stronie rankingdzielnic.otodom.pl możecie pobrać raporty dla 13 największych miast naszego kraju, ale również zobaczyć sondy uliczne.

 

Bo w Krakowie na Brackiej pada deszcz…

Najczęściej wyszukiwanymi dzielnicami w Krakowie są: Nowa Huta, Stare Miasto, Krowodrza. To te dzielnice poszukujący bezpośrednio wpisują w wyszukiwarkę Otodom. Przygotowując Ranking Dzielnic Krakowa postanowiliśmy zbadać, używany często w biznesie wskaźnik NPS (Net Promoter Score), czyli współczynnik rekomendacji. NPS dla badania dzielnic, okazał się w Krakowie różny w stosunku do wyszukiwań dzielnic. Okazuje się bowiem, że krakowianie najbardziej polecają Bronowice. Dobrze też oceniają Zwierzyniec i Łagiewniki-Borek Fałęcki.

– Bronowice od lat cieszą się popularnością. Są świetnie skomunikowane, posiadają dobrze rozwiniętą infrastrukturę i jest to bezpieczna dzielnica. Zwierzyniec to również bezpieczna, prestiżowa dzielnica, która kojarzy się z willami i niską zabudową apartamentowców. To drogie, ale dobre miejsce do życia, ze stosunkowo dobrym dojazdem do centrum. Łagiewniki-Borek Fałęcki to bardzo mała dzielnica, której znaczną część zajmują tereny zielone oraz ogromne centrum handlowe. Można powiedzieć, że jest to dobre miejsce dla tych, którzy chcą dłużej pomieszkać we własnym M – komentuje Krzysztof Pelowski z biura Północ Nieruchomości.

Czy na Wildzie mieszka szatan?

Najczęściej wpisywaną dzielnicą w wyszukiwarkę Otodom, jeżeli chodzi o Poznań, jest Grunwald. Często również wpisywane są Rataje i Piątkowo. Nieco inne dzielnice są rekomendowane w Poznaniu. Przygotowując Ranking Dzielnic Otodom zapytaliśmy poznaniaków, czy poleciliby przyjaciołom zamieszkanie w swojej okolicy. W tym badaniu najlepiej wypadł Strzeszyn. Wśród najchętniej polecanych części miasta znalazły się także Piątkowo, Ławica, Winogrady i Winiary.

WrocLove – a jaką dzielnice kochają najbardziej wrocławianie?

Przygotowując Ranking Dzielnic Otodom zapytaliśmy wrocławian także o to, czy poleciliby swoją dzielnicę znajomym. Najwyższy współczynnik rekomendacji otrzymały Krzyki. Niewiele gorszym wynikiem może pochwalić się Fabryczna. Podobnie jest w wynikach wyszukiwania. Najczęściej wpisywaną dzielnicą w wyszukiwarkę Otodom są Krzyki, później Śródmieście i Psie Pole, a tuż za nimi Fabryczna.

Gdzie jest centrum w Szczecinie?

Podobno mieszkańcy Szczecina mają różne podejście do tej kwestii. A która z dzielnic uzyskała w rankingu Otodom najwyższy wskaźnik rekomendacji? W czołówce miejsc najbardziej godnych polecenia są: Warszewo, Pogodno i Krzekowo. Zdaniem Karola Pęskiego z biura Hestia Nieruchomości, wyniki te pokrywają się z atrakcyjnością poszczególnych rejonów Szczecina na rynku nieruchomości. – Dzielnice takie jak Bukowe i Warszewo cieszą się sporym uznaniem wielu osób. W przypadku Bukowego jest to najbardziej atrakcyjna lokalizacja głównie dla rodzin mieszkających na Prawobrzeżu, natomiast w przypadku mieszkańców szukających nieruchomości po drugiej stronie Odry najwięcej atutów dostrzegą w takich lokalizacjach jak Warszewo, czy Pogodno. Na Pogodnie znajdziemy piękną poniemiecką zabudowę, natomiast na Warszewie dominuje nowe budownictwo w wysokim standardzie”. 

Liderem jednak w najczęściej wpisywanych dzielnicach w naszą wyszukiwarkę jest: Prawobrzeże. Dopiero później jest Pogodno i Warsewo.

Gdańszczanie polecają, gdańszczanie wyszukują…

Najwyższy współczynnik rekomendacji otrzymały 3 dzielnice: Przymorze Małe, Zaspa Rozstaje i Oliwa. Jak zaznacza Barbara Weiner, ekspertka z biura Tyszkiewicz Nieruchomości, wybór dzielnicy zależy w dużej mierze od oczekiwań klientów. – Wszystkim lubiącym tętno życia dużej aglomeracji, ceniących także wygodę i bliskość do plaży, ścieżek rowerowych, centrum biznesowego, uczelni oraz zrobienia zakupów w zasięgu ręki polecamy dzielnice: Przymorze, Zaspę i Oliwę. Wyspa Sobieszewska, Krakowiec i Górki Zachodnie mogły wypaść gorzej ze względu na odległość od centrum miasta i ograniczone zaplecze handlowo-usługowe. Musimy jednak pamiętać, że te lokalizacje to nie tylko bliskość do plaży. Tereny zielonej natury pozwalają odpoczywać zarówno dzieciom, młodzieży jak i dorosłym. Piękny rezerwat przyrody Mewia Łacha jest rajem ptaków, w którym można spotkać rzadkie gatunki. Wszystko zależy od naszych upodobań.

Okazuje się jednak, że najczęściej wpisywaną w wyszukiwarkę dzielnicą jest Wrzeszcz. To w tej dzielnicy poszukujący najchętniej szukają nieruchomości.

 

Mam tak samo jak Ty, miasto moje a w nim…

Nagrany w latach 60′ utwór Niemena zdobył serca warszawiaków, a którą dzielnicę polecają i wyszukują najczęściej? Okazuje się, że najbardziej skłonni do polecania swojej dzielnicy okazali się mieszkańcy Wilanowa, Ursynowa i  Żoliborz. Spytaliśmy również pośrednika nieruchomości o ten wynik: Tu kłania się planowanie przestrzeni. Wilanów jest zaprojektowany, natomiast w śródmieściu jest „jak w westernie”, dzika deweloperka i chaos. Miasto nie buduje parkingów w Śródmieściu, co powoduje, że mieszkanie tam lub na Ochocie jest horrorem. Ale nieruchomości w Śródmieściu będą zawsze w cenie, gdyż … śródmieście jest tylko jedno – mówi Dariusz Tański z Warsaw Broker.

Tymczasem w naszej wyszukiwarce najczęściej wpisywanymi dzielnicami są: Mokotów, Ursynów i Wola. Wilanów piastuje piąte miejsce.

 

W niektórych miastach wyniki polecenia dzielnic, pokrywają się z popularnością wyszukiwań nieruchomości dla danej dzielnicy. W innych miastach te wyniki są zupełnie różne. Jak myślicie, skąd ta różnica?

 

Czytaj dalej

Dorota Dwornik

Stanowisko w Otodom: Marketing Communications Specialist

Powiązane artykuły

Back to top button

Jesteś agentem lub pośrednikiem?

Dołącz do:
https://www.facebook.com/groups/Otodom/

Zamknij