News

JAK ONI KUPUJĄ?- BADANIE PREFERENCJI I SATYSFAKCJI KLIENTÓW RYNKU PIERWOTNEGO (CZĘŚĆ 2)

W pierwszej części raportu dużo pisaliśmy o szukaniu nieruchomości i preferencjach zakupowych na rynku pierwotnym. Dziś dowiemy się:

  • jakie zalety i wady wskazują klienci na rynku pierwotnym i wtórnym,
  • za co chwalą deweloperów, a co sprawia, że mniej chętnie korzystają z ich usług,
  • oraz czy kupują za gotówkę, czy zaciągają kredyt.

Zobaczcie!

Rynek wtórny czy pierwotny? To pytanie zadają sobie nasi badani już na początkowym etapie poszukiwań mieszkania lub domu do kupna. Według badań wynika, że nieco ponad połowa respondentów interesowała się nieruchomościami, które miały wcześniej innych właścicieli. Tylko nieliczni respondenci woleli takie mieszkania od samego początku. Dla jednej czwartej zapytanych było to obojętne, czy ich przyszły dom będzie nowy czy „używany”. Również prawie tyle samo respondentów rozważało zakup mieszkania/domu z rynku wtórnego, ale ich pierwszym wyborem były nowe nieruchomości. Zobaczmy zatem jakie wskazali wady i zalety tych nieruchomości.

 

Zalety i wady nieruchomości z rynku pierwotnego

Nieco ponad połowa badanych woli mieszkania/domy, które pochodzą z rynku pierwotnego. Powstaje więc pytanie: dlaczego? Okazuje się, że największymi atutami tego typu nieruchomości jest to, że:
• wszystko jest nowe (40%),
• budynek nie wymaga remontów (37%),
• samemu decyduje się o wystroju wnętrza (32%).

Zdecydowanie mniej ważne są takie aspekty, jak sąsiedzi o podobnym do mnie stylu życia – 12%, możliwość wykupienia miejsca parkingowego oraz brak prowizji dla agenta nieruchomości – po 11%, czy niższe koszty transakcyjne (8% udzielonych odpowiedzi). Osoby starsze (50 lat i więcej), a także mieszkańcy Krakowa, częściej zwracają uwagę na to, że w mieszkaniu wszystko jest nowe (odpowiednio 62% i 54% wobec 40%) i czy budynek nie wymaga remontów (56% i 50% wobec 37%). Ponadto dla osób w wieku do 49 lat oraz mieszkańców Krakowa i Warszawy, częściej zaletą jest możliwość samodzielnego decydowania o wystroju wnętrza.

Jeśli chodzi o wady nieruchomości zakupionych z rynku pierwotnego – blisko co trzecia osoba wskazała na konieczność poniesienia dodatkowych kosztów, a także brak możliwości wprowadzenia się bezpośrednio po ze względu na konieczność wykończenia i wyposażenia mieszkania, dłuższy czas oczekiwania, możliwość wystąpienia niekorzystnych zmian w otoczeniu budynku oraz niepewność związana z bankructwem dewelopera lub brakiem regulacji prawnych. Co piąty respondent uważa, że ceny nieruchomości kupowanych od deweloperów są mniej korzystne, a co szósty obawia się złej jakości technicznej nowopowstałych budynków.

Zalety i wady nieruchomości z rynku wtórnego

Według 43% badanych wadą mieszkań/domów na rynku wtórnym jest przestarzała technologia budownictwa, a także zły stan techniczny budynków. Ponadto sporym mankamentem jest również konieczność przeprowadzenia remontu, co wiąże się bezpośrednio z wydłużeniem czasu oczekiwania i koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów (42%).

W dalszej kolejności respondenci zwracali uwagę na brak pewności co do faktycznego stanu prawnego nieruchomości (24%). Co piąta osoba wskazała na wyższe opłaty użytkowania oraz wyższe koszty transakcyjne. Podobna co do wielkości grupa respondentów jest zdania, że kupno mieszkania z rynku wtórnego wiąże się z wyższymi cenami, niż na ryku pierwotnym. Najmniejsza grupa badanych wskazywała na konieczność zapłacenia prowizji dla agenta nieruchomości oraz trudności mogące wystąpić w późniejszej sprzedaży mieszkania lub domu.

Co klienci sądzą o deweloperach?

Wśród czynników wpływających na pozytywną ocenę dewelopera badani wyróżnili przede wszystkim wywiązywanie się z terminów (39% odpowiedzi), w drugiej kolejności brak jakichkolwiek problemów oraz spełnianie oczekiwań klientów (co trzeci badany ze względu na te aspekty był skłonny polecić dewelopera innym osobom), a następnie wywiązywanie się przez dewelopera ze złożonych zobowiązań – 29%.

Wśród nielicznych powodów niezadowolenia z dewelopera wskazywano najczęściej na takie aspekty jak: brak terminowości, słaba komunikacja oraz całokształt współpracy.

Kredyt czy gotówka? – za co kupują klienci nieruchomości na rynku pierwotnym


Zdecydowana większość respondentów (81%) deklaruje, że aby kupić mieszkanie/dom wzięła kredyt. Przy czym nieco częściej na kredyt decydują się mieszkańcy Warszawy i Poznania oraz osoby w wieku 30 – 49 lat. Pozostała część (19%) nie zadłużyła się w tym celu. Najczęściej badani deklarują posiadanie wkładu własnego powyżej 30% całkowitego kosztu zakupu nieruchomości.

Nastąpił spadek liczby osób biorących kredyt bez jakiegokolwiek wkładu własnego (z 4% do 0%). Mieszkańcy Warszawy nieco częściej niż pozostali badani wskazywali, że ich wkład własny w całkowity koszt zakupu mieszkania/domu, wynosił powyżej 30% (43% wobec 32% dla ogółu). Osoby młode (do 29 lat), szczególnie mieszkające w Krakowie i Wrocławiu, częściej deklarowały udział wkładu własnego na niższym poziomie (1-10%). Jest to zrozumiałe między innymi przez wzgląd na mniejszą liczbę przepracowanych lat.

Więcej informacji na temat Badania klientów rynku pierwotnego znajdziecie TUTAJ >>>

Czytaj dalej

Dorota Dwornik

Stanowisko w Otodom: Marketing Communications Specialist

Powiązane artykuły

Back to top button

Jesteś agentem lub pośrednikiem?

Dołącz do:
https://www.facebook.com/groups/Otodom/

Zamknij