Pośrednicy

Jak oni kupują?- badanie preferencji i satysfakcji klientów rynku pierwotnego (część 1)

Gdzie najczęściej szukają nieruchomości potencjalni kupujący? Co jest dla nich najważniejsze przy podejmowaniu decyzji o zakupie domu czy mieszkania? Na co zwracają największą uwagę wybierając miejsce zamieszkania? Na te i na inne pytania odpowiada badanie przeprowadzone przez Kantar TNS. Zobaczcie, co odpowiadali Wasi klienci.

Na przełomie stycznia i lutego 2018 odbyło się Badanie preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym Kantar TNS, którego wyniki zapewne Was zaciekawią.  W badaniu wzięło udział aż 513 pełnoletnich mieszkańców nowych osiedli/inwestycji, które powstały w ciągu ostatnich 2 lat. Dane pochodzą z pięciu największych miast w Polsce: w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu. Wyniki badania przedstawię w 3 artykułach, ale pod koniec wpisów znajdziecie również całość raportu. Tymczasem zobaczcie wyniki badania.

Najczęściej wykorzystywane źródła informacji podczas poszukiwania mieszkania/domu

 

Właściciele mieszkań lub domów najchętniej poszukują ofert nieruchomości poprzez strony internetowe deweloperów – deklaruje tak ponad połowa badanych (60%). Popularnym źródłem informacji są również
oferty, znajdujące się na portalach ogłoszeniowych (47%). Ponadto, w porównaniu do roku 2014 i 2015, wzrosła znacznie popularność tego źródła informacji. Generalnie zauważyć można, że źródła dostępne w Internecie zyskały bardzo na popularności wśród poszukujących ofert mieszkań, domów.

Nieco mniejszy odsetek badanych korzystał ze stron internetowych biur/agencji nieruchomości (38%) oraz biur deweloperów (32%). Mniej niż jedna trzecia respondentów docenia wsparcie ze strony znajomych, rodziny (32%), a tylko jedna piąta skorzystała z oferty dostępnej bezpośrednio: na targach nieruchomości (20%) lub w biurach pośredników/agencji nieruchomości (21%). Najrzadziej badani wspominają o ofertach zamieszanych w gazetach (12%). Informacje na portalach i w serwisach ogłoszeniowych najczęściej przeglądają mieszkańcy Trójmiasta (57%), natomiast rzadziej mieszkańcy Krakowa i Wrocławia (odpowiednio 39% i 38%).

 

Najczęściej wykorzystywane źródła informacji podczas poszukiwania mieszkania/domu

Zdecydowana większość mieszkańców nowych osiedli podczas poszukiwania domu lub mieszkania, skorzystała z któregoś z portali z ofertami nieruchomości (76%), natomiast ponad połowa badanych zakupiła za pośrednictwem któregoś z portali mieszkanie lub dom (59%). Badani najczęściej przeglądali oferty znajdujące się na portalu Otodom (49%), OLX (26%) oraz Gratka (24%). Około jedna trzecia badanych (34%) odwiedzających portal Otodom, kupiła za jego pośrednictwem swoje mieszkanie lub dom. W przypadku portali OLX i Gratka był to znacznie mniejszy odsetek osób.

Co jest ważne przy podejmowaniu decyzji oraz jakie są zalety wybranych ofert?

Na co ludzie zwracają największą uwagę, szukając dla siebie nowego domu? Okazuje się, że zdecydowanie najważniejszymi czynnikami są: cena (66%), lokalizacja oraz powierzchnia
mieszkania/domu (po 45%). Co ciekawe, gdy zapytać o atuty ostatecznie wybranej oferty, trzy pierwsze miejsca również zajmują wspomniane wcześniej cechy. Największą wagę do ceny przywiązują mieszkańcy Poznania (74% wobec 66% dla ogółu), Krakowa (72%) oraz Trójmiasta (70%). Ponadto aspekt ten był najważniejszym atutem zakupionej nieruchomości również dla mieszkańców Poznania oraz Krakowa (po 63%), w dalszej kolejności dla Warszawy (58%) oraz Trójmiasta (56%).

Jeśli chodzi natomiast o lokalizację, jako atut zakupionej nieruchomości, jest ona nieco częściej wskazywana w przypadku budownictwa jednorodzinnego (51%) oraz mieszkańców Krakowa (46%), Trójmiasta (44%) oraz Warszawy (42%). Trzeci z najważniejszych czynników, powierzchnia mieszkania/domu jest nieco mniej istotna dla mieszkańców Trójmiasta oraz Wrocławia (39% i 34% wobec 45% dla ogółu) oraz w przypadku budownictwa wielorodzinnego (42%), najważniejsza dla badanych z Warszawy – 55%.

Inne ważne czynniki, zarówno w odniesieniu do kryteriów poszukiwań, jak i atutów kupionych nieruchomości, to liczba pokoi oraz rozkład pomieszczeń. Pozostałe czynniki były wspominane blisko dwukrotnie rzadziej i są to m.in. dogodna komunikacja łatwość transportu oraz piętro, na którym znajduje się mieszkanie. Można więc uznać, że to kombinacja powyższych cech ma największe znaczenie przy zakupie nieruchomości. Względnie mało ważne okazują się m.in.: infrastruktura dla dzieci, ogrodzenie.

Co ciekawe w porównaniu z poprzednim badaniem (realizowanym w 2015 r.) zauważyć można, że obecnie mniej istotna przy podejmowaniu decyzji jest lokalizacja (spadek w odniesieniu do 2015 r. o 10 p.p.) oraz kwestia czy nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego czy wtórnego (spadek o 9 p.p.). Na znaczeniu zyskały z kolei takie kwestie jak powierzchnia mieszkania, domu (wzrost w stosunku do poprzedniego pomiaru o 11 p.p), rozkład pomieszczeń (o 7 p.p.) oraz liczba pokoi (o 6 p.p.). Ponadto obecnie zauważalny jest wzrost satysfakcji z powierzchni zakupionej nieruchomości oraz rozkładu pomieszczeń (odpowiednio wzrost o 12 i 6 p.p.), z kolei spadek na zadowoleniu odnotowały m.in. takie aspekty jak lokalizacja (spadek o 12 p.p.) oraz posiadany balkon, taras (o 6 p.p.).

Najważniejsze kryteria wyboru mieszkania/domu w kategorii „lokalizacja”

Najistotniejszymi elementami wchodzącymi w skład kryterium „lokalizacja” okazały się obecność, bliskość terenów zielonych sprzyjających rekreacji (42%), a także dogodna komunikacja samochodem lub środkami transportu publicznego, pozwalająca na łatwy i szybki dojazd do centrum miasta bądź pracy (po 39% wskazań). W dalszej kolejności ważnymi czynnikami związanymi z lokalizacją jest bliskość sklepów, urzędów itp., a także usytuowanie nieruchomości w mieście, ale z dala od jego hałaśliwego centrum – co trzeci badany wskazywał takie kryteria.

Co ciekawe w porównaniu do poprzedniego pomiaru z 2015 r. na niektórych czynnikach zauważyć można stosunkową zmianę w sposobie zakupu nieruchomości. W obecnym pomiarze badani mniejszą uwagę przywiązywali do lokalizacji zakupionego mieszkania lub domu w mieście, jednak z dala od jego centrum (spadek o 9 p.p.). Wzrosła z kolei istotność takich kryteriów jak: obecność, bliskość terenów zielonych sprzyjających rekreacji (wzrost o 10 p.p.), bliskość sklepów, urzędów oraz obecność infrastruktury dla dzieci (wzrost w obu przypadkach o 8 p.p.).

Podsumowanie

Wśród osób poszukujących mieszkań, w porównaniu z rokiem 2014 i 2015, wzrosła znacznie popularność źródeł informacji dostępnych w Internecie. Najchętniej poszukują oni ofert nieruchomości poprzez strony internetowe deweloperów (60% – wzrost w porównaniu do 2015r. o 15 p.p.). Drugim z najważniejszych źródeł informacji okazały się portale ogłoszeniowe (47% – wzrost o 22 p.p.). W dalszej kolejności mieszkańcy nowych osiedli zaglądali na strony internetowe agencji nieruchomości (38% – wzrost o 6 p.p.). Zdecydowanie najrzadziej podczas poszukiwania ofert nieruchomości sięga się do tradycyjnych ogłoszeń w prasie (12% – spadek o 5 p.p.).

Podczas poszukiwania domu lub mieszkania, zdecydowana większość mieszkańców nowych osiedli skorzystała z ofert zamieszczonych na portalach internetowych, na których zamieszczane są ogłoszenia dotyczące sprzedaży nieruchomości (76%). Natomiast ponad połowa zakupiła za ich pośrednictwem mieszkanie lub dom (59%). Najczęściej szukano ofert na portalach Otodom (49%), OLX (26%) oraz Gratka (24%). W przypadku tych trzech serwisów internetowych największy odsetek osób, które zakupiły mieszkanie lub dom za ich pośrednictwem w stosunku do osób przeglądających oferty, odnotowano na stronie Otodom – blisko co trzecia osoba przeglądająca oferty kupiła nieruchomość na tym serwisie. Rynek Pierwotny był odwiedzany znacznie rzadziej, jednak aż 42% respondentów korzystających z tego portalu dokonała za jego pośrednictwem zakupu.

Podczas szukania nieruchomości do kupienia, zdecydowanie najważniejszymi kryteriami mającymi wpływ na podjęcie decyzji są cena, lokalizacja oraz powierzchnia mieszkania lub domu. W dalszej kolejności są to liczba pokoi, rozkład pomieszczeń oraz dogodna komunikacja. Marginalne znaczenie wydają się mieć takie czynniki jak ogrodzenie (osiedla zamknięte) oraz infrastruktura dla dzieci. Ponadto w kategorii „lokalizacja” najważniejszymi elementami, mającymi znaczenie podczas podejmowania decyzji o zakupie nieruchomości, okazały się obecność, bliskość terenów zielonych sprzyjających rekreacji, a także dogodna komunikacja samochodem oraz środkami transportu publicznego.

 

Już niedługo kolejne części, a już teraz możecie zapoznać się z całością raportu TUTAJ >>

 

 

Czytaj dalej

Dorota Dwornik

Stanowisko w Otodom: Marketing Communications Specialist

Powiązane artykuły

Back to top button

Jesteś agentem lub pośrednikiem?

Dołącz do:
https://www.facebook.com/groups/Otodom/

Zamknij