Pośrednicy

Okiem Ekspertów: Mieszkania dla pracowników

Nie tylko studenci, rodziny z dziećmi, czy osoby samotne są zainteresowane wynajmem mieszkań. Do częstych klientów zainteresowanych najmem należą tez firmy i ich pracownicy. Przeczytaj, co eksperci mówią o mieszkaniach dla pracowników.

Mieszkania dla pracowników są popularne głównie wśród kadry biurowej

Dla pracowników, czyli dla kogo?

Na początku należy wspomnieć, że „pracownicy” to pojęcie bardzo szerokie. Na kontrakty do obcych miast przybywa cały ich przekrój: „białe kołnierzyki”, czyli pracownicy umysłowi, „niebieskie kołnierzyki”, pracownicy fizyczni, sportowcy, obcokrajowcy. Każda z grup ma nieco inne wymagania dotyczące standardu, powierzchni i ceny, a nawet długości obowiązywania umowy.

– W przypadku mieszkań przeznaczonych dla pracowników oscyluje on od 1 roku do około 5 lat, w zależności od branży. W przypadku pracowników biurowych preferowana jest zwykle umowa roczna, z możliwością późniejszego przedłużenia. Na dłuższą, czasem kilkuletnią umowę można liczyć, gdy mamy do czynienia z pracownikami realizującymi jakąś konkretną inwestycję, której termin zakończenia jest wcześniej określony. Jest to przede wszystkim branża budowlana wraz z kadrą zarządzającą, inżynierami i pracownikami fizycznymi – opisuje Monika Olesińska-Trela z biura Północ Nieruchomości.

Zdarzają się także umowy znacznie krótsze. – W ofercie mamy też najmy krótkoterminowe. Czasem firma zapewnia mieszkanie na pierwszy miesiąc lub kwartał, a po tym okresie pracownik szuka sobie lokum na własną rękę. W naszym biurze sporo jest umów rocznych, zdarzają się też 3-5 letnie, zwłaszcza w przypadku droższych mieszkań, za 7000-10000 miesięcznie. Najczęściej jest to jednak czas nieokreślony z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia – twierdzi Krzysztof Gacek z biura Neodom.

 

Wysoki standard, blisko biura

Obaj eksperci są zgodni, że najwięcej klientów jest wśród pracowników biurowych. Jak twierdzi Krzysztof Gacek, pracownicy fizyczni stanowią niewielki odsetek klientów. – Duże firmy i podwykonawcy sami zapewniają tym pracownikom lokum. Mieszkań poszukują głównie pracownicy korporacji, często obcokrajowcy. Szukają oni mieszkań jak najbliżej biura. Zwracają uwagę na współczesny design – lata 90. czy 2000. nie wchodzą dla nich w grę. Przy umowach rocznych często żądają, by mieszkanie był konkretnie wyposażone, często nie tylko w małe AGD czy odkurzacze, ale także sztućce. – opisuje.

Podobnymi spostrzeżeniami dotyczącymi chętnych na mieszkania pracownicze dzieli się Monika Olesińska-Trela: – Przekrój klientów najmu dla pracowników zdominowany jest obecnie przez pracowników biurowych, w tym w większości obcokrajowców. Oczekują oni mieszkań z dobrym połączeniem do miejsca pracy, urządzonych w wysokim standardzie, zgodnie z bieżącymi trendami wnętrzarskimi. Na tym polu konkurencję wygrywają mieszkania nowe, świeżo wykończone, z zadbanymi częściami wspólnymi i wysmakowanym wnętrzem – podkreśla. Jak dodaje, pracownicy wybierają mieszkania kompletnie umeblowane i wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty. – Coraz częściej preferowane jest również zapewnienie przez wynajmującego wyposażenia kuchni w naczynia, sztućce i szkliwo, a sypialni i łazienki – w tekstylia, takie jak pościel i ręczniki.

Jak zauważa Krzysztof Gacek, budzi to czasem opór wśród właścicieli mieszkań. – Tłumaczymy im wówczas, że inwestycja w wyposażenie zwróci się z nawiązką, a zakupione sprzęty zostaną już w lokalu. Dziś klient kupuje oczami i liczy się dla niego nie tylko lokalizacja, ale otoczenie, klatka schodowa, winda i właśnie standard. Czasem na tej samej ulicy różnica w cenie wynajmu mieszkania o tych samych parametrach może sięgać nawet 500 zł – podkreśla.

 

Pracownicy często oczekują pełnego wyposażenia, także w kuchni

Dobrze przygotowana oferta

Zdaniem Krzysztofa Gacka, przygotowanie oferty dotyczącej mieszkań dla pracowników w niczym nie różni się od opracowywania ogłoszeń dla innych grup. – Każdego klienta traktujemy z tym samym szacunkiem, czy to student, czy biznesmen. Staramy się pracować dla nich jak najlepiej. A czasy się zmieniły. Dawniej był „standard studencki” – gorszy. Dziś nawet studenci szukają pewnego komfortu. Znikają oferty typu „adaptacja garażu”, a standard robi się bardzo podobny, choć oczywiście wciąż popularne są mieszkania klasy premium, z czynszami po 7000-10000 zł i to one często trafiają np. do kadry menedżerskiej.

Zdaniem eksperta, przed opublikowaniem ogłoszenia należy pamiętać, że dobre wrażenie robi się tylko raz. – Często osoby wynajmujące indywidualnie robią zdjęcia z telefonu, na których mieszkanie wydaje się ciemniejsze i mniej atrakcyjne niż w rzeczywistości. Zdarzają się także zdjęcia z bałaganem w kuchni, niepościelonym łóżkiem. A oferta musi przyciągnąć wzrok klienta i jego zainteresowanie. Dotyczy to oczywiście wszystkich mieszkań, nie tylko tych dedykowanych pracownikom – podkreśla Krzysztof Gacek.

 

Zdarzają się dodatkowe zabezpieczenia

Niezależnie od przeznaczenia mieszkania, także zapisy w umowach zbytnio się nie różnią. – Zdarzają się ewentualnie propozycje najmu okazjonalnego, a w przypadku pracowników fizycznych czasem właściciel wymaga dodatkowego ubezpieczenia, czasem większej kaucji. Zwykle jednak wynajem dla pracowników odbywa się na takich samych zasadach, jak wynajem dla innych grup klientów – przekonuje Krzysztof Gacek. Jednocześnie dodaje, że jego doświadczenie podpowiada, że pracownicy nie generują większych szkód, niż inni użytkownicy mieszkań. – Zawsze jest jakieś zwykłe zużycie, po okresie najmu trzeba mieszkanie pomalować i posprzątać. Pracownicy nie należą jednak do grup, na których klienci się skarżą – dodaje.

 

 

Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić wypis z KRS firmy

Ważne kwestie prawne

Jak przekonuje Monika Olesińska-Trela, wynajmując mieszkanie z przeznaczeniem dla pracowników warto sprawdzić podmiot, z którym podpisywana będzie umowa najmu. – Należy upewnić się, że osoba, która podpisuje umowę ma do tego stosowne umocowania. Dlatego wypis z KRS lub pełnomocnictwo powinny stanowić ważny załącznik do umowy najmu. Warto pochylić się tez nad zapisami dotyczącymi konserwacji i napraw w przedmiocie najmu. Przekazując nieruchomość koniecznie należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, z wyszczególnieniem umeblowania i wyposażenia. Najlepiej, gdy poparty jest on dokumentacją fotograficzną. Takim samym protokołem powinno się zakończyć umowę najmu. Dobrze przygotowane dokumenty pozwolą zawczasu zaoszczędzić ewentualnych nieporozumień i skutecznie uregulują wzajemne zobowiązania – podkreśla.

Krzysztof Gacek dodaje, że wbrew pozorom często umowy dla pracowników podpisuje się bezpośrednio, z pominięciem zatrudniającej ich firmy. – Kontakt firma-my odbywa się wówczas tylko na początku, a potem konkretny pracownik jest przez nas obsługiwany i to na niego jest sporządzana umowa. Ważne jest wówczas, by móc sprawnie porozumiewać się w języku angielskim – wielu naszych klientów pochodzi np. z Włoch czy Hiszpanii.

Jak wynika z wypowiedzi ekspertów, najem pracowniczy nie różni się szczególnie od wynajmu z myślą o innych grupach klientów. Ponieważ wśród zainteresowanych mieszkaniami klientów dominują osoby zajmujące wysokie stanowiska, należy dostosować standard do ich wymagań. Pracownicy cenią też lokale w pełni wyposażone, w których można zamieszkać „od zaraz” przyjeżdżając jedynie z walizką.

Czytaj dalej

Powiązane artykuły

Back to top button

Jesteś agentem lub pośrednikiem?

Dołącz do:
https://www.facebook.com/groups/Otodom/

Zamknij