Pośrednicy

Kraków, Katowice, Bydgoszcz, Lublin – czego szukają klienci?

Jakich nieruchomości poszukują użytkownicy Otodom w poszczególnych miastach? W lutym sprawdzaliśmy statystyki wyszukiwarki dla Torunia, w marcu – dla Koszalina. Na Waszą prośbę jeszcze raz wracamy do tematu, tym razem omawiając 4 kolejne miasta.

 

Przedstawiamy statystyki wyszukiwarki w Krakowie, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie
Przedstawiamy statystyki wyszukiwarki w Krakowie, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie

 

Statystyki wyszukiwarki mówią o lokalnej specyfice rynków

Porównując Toruń i Koszalin można było dojść do wniosku, że ogólne statystyki wyszukiwani są dla tych miast podobne. Były jednak różnice w wyszukiwaniu szczegółowym, np. mieszkańcy grodu Kopernika ponad dwa razy częściej zwracali uwagę na osobną kuchnię.

Tym razem przedmiotem naszej analizy są Kraków, Katowice, Bydgoszcz i Lublin. Także tu ogólne tendencje są podobne, ale można zaobserwować pewne różnice.

We wszystkich czterech miastach zdecydowanie większym wzięciem cieszą się mieszkania i domy na sprzedaż, niż na wynajem. Proporcje wahają się tu od 85%/15% (Lublin) po 27%/73% (Katowice). Bliski wyniku Lublina był też Kraków (86%/14%) A w Bydgoszczy dokładnie 4 na 5 zapytań dotyczyło zakupu nieruchomości.

W każdym z omawianych miast większość wyszukiwań dotyczyła mieszkań. W Katowicach było to 73% wszystkich zapytań, w Krakowie 69% a w Bydgoszczy i Lublinie – po 67%. W dwóch ostatnich nieco popularniejsze były domy (23% w Bydgoszczy i 21% w Lublinie), a w Krakowie i Katowicach domów poszukiwało po 18% użytkowników Otodom. Po domach i mieszkaniach w 3 spośród omawianych miast kolejną kategorią były działki (5%), tylko w Katowicach wyprzedziły je lokale użytkowe (4%). Pojedynczego pokoju poszukiwało 2% internautów we wszystkich miastach z wyjątkiem Katowic (1%). Wszędzie najrzadziej poszukiwane były hale i magazyny – w każdym z omawianych miast wyszukiwał ich co setny użytkownik.

Spore różnice można zaobserwować wśród poszukujących domów. W Krakowie 37% wszystkich wyszukań dotyczyło budynków wolnostojących, szeregowiec dopuszczało 11%, a bliźniak tylko 5% poszukujących. Na drugim biegunie znalazły się Katowice, gdzie szeregowców poszukiwało więcej internautów (15%), niż wolnostojących domów (14%).

Jeśli chodzi o zabudowę wielorodzinną – wszędzie dominowały bloki. Aż 46% poszukujących nieruchomości w Bydgoszczy oczekiwało mieszkania w bloku, w Lublinie było to 38%, w Krakowie 37% a w Katowicach 32%. Różnice widoczne są na drugim miejscu statystyki. Kamienice najpopularniejsze są w Krakowie (15%), w Katowicach i Bydgoszczy wyszukujący woleli apartamentowce (odpowiednio 18% i 14%).

 

Popularność mieszkań w kamienicach w wyszukiwaniach
Popularność mieszkań w kamienicach w wyszukiwaniach

 

Ponad połowa poszukujących mieszkań w Bydgoszczy (56%) i Katowicach (51%) nie wyobrażała sobie braku balkonu, który wśród dodatkowych parametrów wszędzie zajął pierwsze miejsce. Mniej istotny okoazał się być w Lublinie (39%) i Krakowie (40%). Drugie miejsce w każdym z miast zajmuje garaż – w Lublinie i Krakowie istotny był dla 20% poszukujących, w Katowicach zaznaczyło go 17% wyszukujących, a w Bydgoszczy – 14%. Nieruchomości z ogrodem oczekiwało tylko 2% poszukujących w Bydgoszczy, podczas gdy w Katowicach był on ważny dla 8%. Piwnica istotna była dla 11% wyszukujących osób w Bydgoszczy i Lublinie, mniej zwracali na nią uwagę poszukujący mieszkań w Katowicach (6%) i Krakowie (5%). Wśród dodatkowych parametrów wysoko była zwykle także winda – zaznaczyło ją 14% osób w Lublinie, 12% w Krakowie, 7% w Bydgoszczy i 6% w Katowicach.

Powyższe przykłady pokazują, że ogólne tendencje wśród poszukujących nieruchomości są podobne w całej Polsce, jednak specyfiki lokalnych rynków nie da się pominąć. Wpływ na zapytania mają zapewne także uwarunkowania architektoniczne poszczególnych miast.

 

Najczęściej wyszukiwane dodatkowe parametry:

BYDGOSZCZ KATOWICE KRAKÓW LUBLIN
1. balkon (56%) 1. balkon (51%) 1. balkon (40%) 1. balkon (39%)
2. garaż (14%) 2. garaż (17%) 2. garaż (20%) 2. garaż (20%)
3. piwnica (11%) 3. ogród (8%) 3. winda (12%) 3. winda (14%)
4. winda (7%) 4. taras (6%) 4. oddzielna kuchnia (8%) 4. piwnica (11%)
5. taras (5%) 5. winda (6%) 5. taras (7%) 5. oddzielna kuchnia (5%)
6. oddzielna kuchnia (3%) 6. piwnica (6%) 6. ogród (6%) 6. ogród (5%)
7. ogród (2%) 7. oddzielna kuchnia (4%) 7. piwnica (5%) 7. taras (3%)
8. dwupoziomowe (2%) 8. dwupoziomowe (2% 8. dwupoziomowe (2%) 8. dwupoziomowe (3%)

źródło: statystyki wyszukiwarki Otodom, grudzień 2016 – luty 2017

 

Na koniec jeszcze kilka słów o najpopularniejszych dzielnicach w 4 omawianych miastach. W Bydgoszczy są to Fordon, Osowa Góra, Bartodzieje, Wyżyny i Szwederowo. W Katowicach – Ligota-Panewniki, Piotrowice-Ochojec, Osiedle Tysiąclecia, Brynów i Śródmieście. W Krakowie najpopularniejsza okazała się Nowa Huta, drugie miejsce zajęło Stare Miasto, a kolejne – Krowodrza, Podgórze i Dębniki. W Lublinie najpopularniejsze są Czuby, Czechów, Śródmieście, Kalinowszczyzna i Ponikwoda.

Statystyki wyszukiwarki przypominają jeszcze o jednej istotnej rzeczy. Pamiętajcie, że ważne, by dodając ogłoszenie w Otodom wypełnić jak najwięcej dodatkowych pól. Jeśli ktoś szuka nieruchomości z ogródkiem w Katowicach (a było takich wyszukań aż 8%), znajdzie ogłoszenie tylko wówczas, gdy ogród taki zostanie zaznaczony.

Czytaj dalej

Powiązane artykuły

Back to top button

Jesteś agentem lub pośrednikiem?

Dołącz do:
https://www.facebook.com/groups/Otodom/

Zamknij