Pośrednicy

Statystyka: Czy osobna kuchnia liczy się w Koszalinie?

W lutym prezentowałem tu garść statystyk dotyczących tego, jakie nieruchomości najczęściej wyszukują użytkownicy Otodom. Posłużyłem się przykładem Torunia, a ponieważ dostaliśmy prośby o statystyki dla kolejnych miast – wracamy do tematu. Dziś Koszalin, zobaczcie czym różnią się wyniki.

 

Jakich nieruchomości szuka się w Koszalinie?

 

Podobnie w ogóle, inaczej w szczególe

Choć Koszalin dzieli od omawianego ostatnio Torunia 235 km, i choć pod względem liczby mieszkańców jest on o połowę mniejszy od grodu Kopernika, statystyka wyszukiwań w Otodom nie różni się diametralnie między tymi miastami.

Jeśli chodzi o typ nieruchomości – zdecydowana większość zapytań wyszukiwarki Otodom dotyczy mieszkań (64%). Na drugim miejscu poszukiwane są domy (27%). Wyniki są zatem bardzo zbliżone do toruńskich (62% i 25%), dalsze miejsca zajmują pozostałe typy nieruchomości: działki, lokale użytkowe (po 4%). Tylko co setny wyszukujący zainteresowany jest pokojem, a hale i magazyny stanowią śladową liczbę wyszukań.

W Koszalinie dużą wagę przywiązuje się do własności. Zaledwie 11% wyszukań dotyczyło wynajmu nieruchomości, chęć zakupu zdradzało 89% użytkowników Otodom.

Jeśli ktoś chce zamieszkać w Koszalinie w domu jednorodzinnym, zdecydowanie wybiera budynek wolnostojący (42%), 12% poszukujących domu preferowało szeregowiec, a tylko 5% wyszukiwało bliźniaka. Co czwarty poszukujący mieszkania zaznaczył, że interesuje go blok, zamieszkać w kamienicy chciało 9% użytkowników, a loft i plomba zdobyły odpowiednio 5% i 3% zaznaczeń.

 

Najczęściej wyszukiwany rodzaj zabudowy w Koszalinie – styczeń 2017

 

Wśród dodatkowych parametrów także w Koszalinie najważniejszy jest balkon – aż połowa poszukujących mieszkania oczekuje tylko nieruchomości z balkonem. Daleko w tyle są garaż (12%), piwnica (9%), winda (8%), taras (7%) i ogród (6%). Tylko 4% poszukujących mieszkań w Koszalinie oczekuje oddzielnej kuchni (w Toruniu było to 9%), tyle samo poszukuje lokali dwupoziomowych (w Toruniu 1%). Widać zatem, że choć ogólne preferencje w obu miastach się pokrywają, to szczegółowe oczekiwania znacząco się różnią.

Osoby skupiające się na konkretnej dzielnicy lub osiedlu Koszalina najwyżej cenią Rokosowo.  Kolejne lokalizacje z dużą liczbą wyszukiwań są: Sarzyno, Jamno, Raduszka, Osiedle Melchiora Wańkowicza, Łabusz i Osiedle Jedliny.

Na koniec, dla zainteresowanych Koszalinem małe przypomnienie niedawno opublikowanego tekstu w cyklu Adres: miasto. Pośredników zainteresowanych podzieleniem się spostrzeżeniami o swoich miejscowościach zachęcam do kontaktu.

Czytaj dalej

Powiązane artykuły

Back to top button

Jesteś agentem lub pośrednikiem?

Dołącz do:
https://www.facebook.com/groups/Otodom/

Zamknij