Pośrednicy

Statystyka: jak wyszukują użytkownicy Otodom

Podobno, jak twierdził Jean Rigaux, „są trzy rodzaje kłamstwa: przepowiednia pogody, statystyka i komunikat dyplomatyczny”. Mimo wszystko warto przyjrzeć się procentowemu rozkładowi wyszukań w Otodom. Sprawdź, czy wyniki naszych statystyk są dla Ciebie zaskakujące!

Young man with glasses working on his notebook, with a fresh cup of coffee nice and early in the morning, getting the business out of the way nice and early in the day

Mieszkania z balkonem w bloku na sprzedaż

W tym wpisie bazować będziemy na zapytaniach o nieruchomości w Toruniu, które pojawiły się w Otodom od października do grudnia 2016. Można jednak przełożyć wyniki na inne miasta, co da nam pewien przybliżony obraz, czego użytkownicy szukają najczęściej. Warto jednak pamiętać, że wyniki różniłyby się w zależności od miejscowości.

Jeśli chodzi o typ ogłoszenia, zdecydowanie dominują nieruchomości na sprzedaż. Wynajmem domu, mieszkania lub innego lokalu zainteresowanych było 23% użytkowników. Chęć zakupu zaznaczało 77% odwiedzających Otodom.

Najpopularniejszym rodzajem nieruchomości były zdecydowanie mieszkania. Aż 62% zapytań naszej wyszukiwarki dotyczyło budynków wielorodzinnych. Na drugim miejscu znalazły się domy – 25%. Działki, lokale użytkowe i pokoje cieszyły się 4-procentową popularnością, a hale i magazyny wyszukiwał co setny użytkownik.

Wyszukiwane typy nieruchomości
Wyszukiwane typy nieruchomości

Najpopularniejszy rodzaj zabudowy to blok (25%), ale warto zauważyć, że zaznaczyło go tylko 2/3 poszukujących mieszkania. W budownictwie wielorodzinnym drugie miejsce zajęła kamienica (19%), a po 5% wyszukań dotyczyło loftu i plomby. Osoby poszukujące domu stawiali zdecydowanie na budynki wolnostojące (25%), szeregowiec z 8-procentowym wynikiem znalazł się o wiele niżej, a pomysł, by zamieszkać w bliźniaku miało zaledwie 3% poszukujących nieruchomości.

Ciekawie prezentują się statystyki dotyczące dodatkowych parametrów. Pokazują one, które z udogodnień są szczególnie bliskie Polakom szukającym mieszkania lub domu. Zdecydowanie najważniejsze dla nich jest świeże powietrze, którym odetchnąć można na balkonie – aż 48% wyszukań. Na drugim miejscu znalazł się garaż (14%), a dalej: piwnica (12%), oddzielna kuchnia (9%), winda (8%) i taras (5%). Tylko co 50 użytkownik Otodom na liście wymagań dodatkowych zaznaczył ogród, a o lokalu dwupoziomowym marzył co setny.

Dodatkowe parametry, o których warto pamiętać!
Dodatkowe parametry, o których warto pamiętać!

Ponieważ odnosimy się do toruńskiego przykładu, warto dodać też najpopularniejsze dzielnice tego miasta – przynajmniej według poszukujących mieszkań i domów. Są to kolejno: Wrzosy, Rubinkowo, Bydgoskie Przedmieście i Stawki. Stare Miasto znalazło się dopiero na 5. miejscu, a za nim dzielnice Na Skarpie, Bielawy, Mokre, Koniuchy i Podgórz.

Odchodząc od lokalnej specyfiki Torunia, jeśli statystyka miałaby określić, co jest najczęściej poszukiwanym obiektem na rynku nieruchomości, byłoby to mieszkanie z balkonem w bloku przeznaczone na sprzedaż. Czy te wyniki pokrywają się z zapytaniami od Waszych klientów? Dajcie znać w komentarzach!

Czytaj dalej

Powiązane artykuły

Back to top button

Jesteś agentem lub pośrednikiem?

Dołącz do:
https://www.facebook.com/groups/Otodom/

Zamknij