Pośrednicy

Wyszukiwarka prawdę Ci powie – poznaj Poszukującego w Otodom

Mamy wtorek, 15.11.2016r, dokładnie sam środek miesiąca, który według wielu składa się z 30 następujących po sobie poniedziałków. Za oknem mróz i typowa, jesienna szaruga. Kop energetyczny, spowodowany wypiciem drugiej/trzeciej/czwartej porannej kawy, nie jest tak mocny jak zazwyczaj, przez co wydaje się, że świat zwolnił i włączył tryb “slow motion”…

Jak przeglądają ogłoszenia poszukujący w Otodom?
Jak przeglądają ogłoszenia poszukujący w Otodom?

Jeżeli czujecie się dzisiaj właśnie w taki sposób, to mamy nadzieję, że uda nam się Was trochę rozruszać i zainteresować poniższym wpisem. Często kontaktując się z nami pytacie się nas w jaki sposób zachowują się osoby poszukujące. Jest to dla nas w pełni zrozumiałe, ponieważ chcecie możliwie najlepiej poznać jak użytkownicy poruszają się w naszym serwisie, a co za tym idzie, dostosować swoje ogłoszenia do tych zachowań, aby zmaksymalizować szansę na pozyskanie kontaktu.

Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się temu, w jaki sposób osoby poszukujące korzystają z wyszukiwarki. Jako że opisanie wszystkich zachowań Użytkowników w Otodom wymagałoby zapewne stworzenia opasłej i nie najłatwiejszej do strawienia monografii, postanowiliśmy skupić się na jednym aspekcie. Mianowicie spojrzeliśmy jakiego typu informacje dodatkowe są najczęściej zaznaczane przez osoby poszukujące mieszkań, zarówno na sprzedaż, jak i na wynajem. Biorąc na warsztat dane do analizy skupiliśmy się na informacjach, jakie zgromadziliśmy w ostatnich 3 miesiącach. Uważamy, że dzięki takiej perspektywie nie koncentrujemy się z jednej strony na odległej przeszłości, a z drugiej utrzymujemy odpowiedni kontekst czasowy. Jednym słowem – poszukiwaliśmy arystotelejskiego  złotego środka.

Jakie parametry zaznaczają najczęściej poszukujący nieruchomości na www.otodom.pl ?
Jakie parametry zaznaczają najczęściej poszukujący w Otodom?

Informacje dodatkowe – ok, ale jak to działa?

Dzięki temu narzędziu osoby poszukujące mogą odnaleźć mieszkania, które posiadają:

 • balkon
 • pomieszczenie użytkowe
 • garaż/miejsce parkingowe
 • piwnicę
 • ogródek
 • taras
 • windę
 • dwa poziomy
 • oddzielną kuchnię
 • klimatyzację

Pamiętajcie, że określając własne kryteria Użytkownicy mają możliwość zaznaczania wielu parametrów jednocześnie. No i jeszcze jeden wybitnie podstawowy, niezwykle istotny, a co za tym idzie, warty podkreślenia fakt – informacje podstawowe pełną rolę filtra. Oznacza to, że wybranie określonego parametru spowoduje wyświetlenie wyłącznie ogłoszeń, w których został on również wskazany.

Podejrzewam, że większość z Was wie dokładnie, o którym narzędziu mówimy, dlatego wystarczy Wam zapewne szybki rzut okiem:

informacje_dodatkowe
Od balkonu po klimatyzację, czyli informacje dodatkowe w pełnej okazałości

Co mówią liczby?

Przy poszukiwaniu mieszkań na sprzedaż poszukujący w Otodom zdecydowanie najczęściej zaznaczanym parametrem jest balkon. Jest on wybierany przez 43% osób poszukujących. Kolejnym jest garaż, który zaznaczany jest praktycznie przez co 6 osobę (15%). Najniższe “miejsce na pudle” przypadło w udziale windzie, która zaznaczana jest przez 10% Użytkowników. Następnie pojawiają się ogród (8%), oddzielna kuchnia i piwnica (po 6%) oraz taras (5%). Osoby poszukujące mieszkań na sprzedaż zdecydowanie rzadziej filtrują ogłoszenia w Otodom korzystając z trzech pozostałych parametrów (pomieszczenie użytkowe, mieszkanie dwupoziomowe, klimatyzacja), które łącznie stanowią 3% spośród wszystkich wyszukiwań.

W przypadku najmu sytuacja wygląda bardzo podobnie – prym wiedzie tutaj również balkon (34%), a tuż za nim plasuje się garaż/miejsce parkingowe (28%). Okazuje się, że dla wynajmujących ważne jest również, aby mieszkanie posiadało oddzielną kuchnię, ponieważ wybierana jest ona praktycznie przez co 6 osobę (15%). Winda zaznaczana jest przez 7% poszukujących. Następnymi filtrami są ogród (6%),  taras (5%) oraz piwnica (3%). W ogonie, podobnie jak w przypadku sprzedaży, pozostają mieszkania dwupoziomowe (1%) oraz z klimatyzacją (1%). Ostatnie miejsce zajmuje parametr dla niepalących, który zaznaczany jest zaledwie przez 0,5% poszukujących. Oznacza to zapewne, że z naszego serwisu zdecydowanie częściej korzystają osoby, które chcą wynająć całe mieszkanie, niż osoby, które chcą je współdzielić z innymi lokatorami.

Tight detail view on trees and shrubs on vertical forest apartment building in downtown Milan, Italy
Balkon jest parametrem dodatkowym najczęściej zaznaczanym przez poszukujących

Od liczb do wniosków

Może się wydawać, że wyniki nie są specjalnie zaskakujące, bo wybór mieszkania z balkonem, w budynku z windą, do którego przynależy miejsce parkingowe jest dla poszukujących standardem. Mając tego świadomość warto zatem w swoich ogłoszeniach dodawać tego typu informacje, ponieważ są one decydujące w procesie wyszukiwania ogłoszeń… Możliwe, że Was zaskoczymy, ale w naszym serwisie znajduje się bardzo dużo ogłoszeń, które nie są oznaczone w odpowiedni sposób, przez co niektóre ogłoszenia mogą umykać uwadze poszukujących. Nie wierzycie? Zobaczcie sami jak to wygląda.

Na potrzeby testu zdecydowaliśmy się przeszukać naszą bazę ogłoszeń w określony sposób. Skupiliśmy się na dwóch parametrach, czyli balkonie oraz windzie. Założyliśmy, że mieszkania z balkonem, które znajduje się w budynku z windą najprościej będzie znaleźć na terenie polskich blokowiskach. Na warsztat wzieliśmy kilka przykładowych miast – zobaczcie jak wyglądają same liczby.

I. Warszawa, Ursynów (4008 mieszkań na sprzedaż)

2792 mieszkań znajdujących się między pierwszym a ostatnim piętrem (nie licząc poddasza)

 • 2120 spośród tych ofert zostało oznaczonych jako mieszkanie z balkonem
 • 672 oferty nie zostały oznaczone parametrem balkon
 • daje nam to około 24% ofert, którym może brakować tego parametru

817 mieszkań znajdujących się w budynkach 5-piętrowych lub wyższych

 • 680 spośród tych ofert zostało oznaczonych jako mieszkanie w budynku z windą
 • 137 ofert nie zostało oznaczonych parametrem winda
 • daje to około 20% ofert, którym może brakować tego parametru

II. Kraków, Nowa Huta (1980 mieszkań na sprzedaż)

1583 mieszkania znajdujące się między pierwszym a ostatnim piętrem (nie licząc poddasza)

 • 1130 spośród tych ofert zostało oznaczonych jako mieszkanie z balkonem
 • 453 oferty nie zostały oznaczone parametrem balkon
 • daje to około 40% ofert, którym może brakować tego parametru

III. Poznań, Rataje (798 mieszkań na sprzedaż)

204 mieszkania znajdujące się w budynkach 5-piętrowych lub wyższych

 • 131 spośród tych ofert zostało oznaczonych jako mieszkanie w budynku z windą
 • 73 oferty nie zostały oznaczone parametrem winda
 • daje to około 36% ofert, którym może brakować tego parametru

IV. Bydgoszcz, Fordon (1476 mieszkań na sprzedaż)

1158 mieszkań znajdujących się między pierwszym a ostatnim piętrem (nie licząc poddasza)

 • 986 spośród tych ofert zostało oznaczonych jako mieszkanie z balkonem
 • 172 oferty nie zostały oznaczone parametrem balkon
 • daje to około 17% ofert, którym może brakować tego parametru
bloki
Niezaprzeczalne piękno wielkiej płyty w pełnej krasie

Podsumowań czas

Wyciągając dane z naszej bazy musieliśmy przyjąć oczywiście pewne ogólne założenia i zdajemy sobie sprawę, że np. nie w każdym mieszkaniu znajdującym się na 2 lub 3 piętrze musi znajdować się balkon. Nie zmienia to jednak faktu, że w wielu przypadkach ogłoszenia, które nie posiadają najważniejszych parametrów dodatkowych, mogłyby zostać nimi spokojnie oznaczone. A przecież wskazanie wszystkich atutów danej nieruchomości, to najłatwiejszy sposób, aby zwiększyć oglądalność swoich ogłoszeń, a co za tym idzie, ilość kontaktów pozyskiwanych z Otodom.

Jesteśmy ciekawi, czy zainteresują Was informacje, które zamieściliśmy w dzisiejszym artykule. A może chcielibyście dowiedzieć się czegoś innego o zachowaniach osób poszukujących? Jeżeli tak jest, to dajcie nam znać w komentarzach co Was interesuje. Możliwe, że będziemy w stanie wyciągnąć dla Was jakieś smaczne kąski i zaprezentować je w kolejnych wpisach.

Tymczasem kończymy nadawanie i pozdrawiamy!

Czytaj dalej

Powiązane artykuły

Back to top button

Jesteś agentem lub pośrednikiem?

Dołącz do:
https://www.facebook.com/groups/Otodom/

Zamknij