fbpx

Badania TNS – część 1 RYNEK

Pamiętacie,  jak w Serocku odpowiadaliście na różne pytania? Dziś macie okazję poznać wyniki badań TNS przeprowadzonych wśród Liderów Nieruchomości! Ciekawi?

Badania TNS Spotkanie Liderów Nieruchomości
Badania TNS przeprowadzone wśród Liderów Nieruchomości

Metodologia badania TNS

11 maja na Spotkaniu Liderów Nieruchomości mogliście wziąć udział w badaniu na temat rynku nieruchomości. Była to bardzo dobra okazja, wszak w Serocku spotkało się prawie 300 przedstawicieli największych i najbardziej aktywnych biur pośrednictwa w Polsce. Dokładnie 179 z Was udzieliło odpowiedzi podczas wywiadu. Dziś w pierwszej odsłonie badań zaprezentujemy,  jak liderzy oceniają rynek nieruchomości. W następnych artykułach udostępnimy zebrane informacje na temat biur nieruchomości oraz klientów i Waszej konkurencji. Czekajcie więc cierpliwie na kolejne dawki informacji, a tymczasem przedstawiamy…

Ocena popytu i sprzedaży na rynku nieruchomości

Większość z Liderów ocenia pozytywnie sprzedaż nieruchomości w pierwszym kwartale 2016 roku. Spora część uczestników nawet uznała sytuację za bardzo dobrą. Zaś tylko 2 %  odpowiadających na pytania deklarowało zupełnie odwrotnie twierdząc, że sprzedaż w tym roku ma się źle lub nawet bardzo źle.

1 z ramką
Badanie TNS przeprowadzone wśród Liderów Nieruchomości

Spytaliśmy również o czynniki, które mają wpływ na popyt rynku nieruchomości. Jak łatwo zauważyć poniżej, tu oddziałują głównie finansowo-gospodarcze aspekty. Zobaczcie:

2 z ramką
Przedstawicieli największych i najbardziej aktywnych biur pośrednictwa odpowiedzieli w badaniach TNS

O skomentowanie powyższych wyników badania poprosiłam Łukasza Żabickiego – dyrektora Północy Nieruchomości z Częstochowy:

10646839_1500051013584831_3109134110999409513_n (1)

 

” Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na popyt na rynku nieruchomości jest stabilna gospodarka. Ludzie kiedy mają zapewnione dobre warunki pracy i płacy o wiele szybciej decydują się na kredyt hipoteczny, na który wiedzą, że będzie ich stać. W ostatnich dwóch kwartałach duży wpływ na pobudzenie rynku nieruchomości miały kredyty z programem MDM. W szczególności młodzi ludzie decydowali się szybciej na zakup wymarzonego M, do którego dopłacał im Rząd. Obecna sytuacja na rynku  kredytów hipotecznych ( minimalny wkład i rekordowo niskie stopy procentowe ) też ma wpływ na sytuację na rynku mieszkaniowym. Jednak jest to sprawą drugorzędną, ponieważ przeciętny „Kowalski” nie dostanie kredytu w momencie kiedy nie będzie miał umowy o pracę. Dlatego najważniejsza jest stabilna gospodarka z dobrymi rokowaniami na przyszłość„.

 

 

Tendencje cenowe i perspektywy na rynku nieruchomości

W przypadku tendencji cenowych według Liderów Nieruchomości największy wzrost nastąpił w mieszkaniach z rynku pierwotnego. Natomiast spadek zauważalny jest przy działkach rolnych. Szczegółowych danych dostarczy Wam poniższy wykres:

3 z ramką

O  skomentowanie tej tendencji poprosiliśmy dyrektora Jagła Nieruchomości Ariela Tarkę:

13918818_1118422761556632_1082072835_o (1)

 

„Istotna jest zmiana cen działek rolnych. Podyktowane jest to zmianą w przepisach, które weszły w życie od maja 2016 roku.  Klienci chcieli zdążyć przed wejściem w życie nowych przepisów i dlatego można było odnotować spadek cen. Pozostałe sektory rynku nieruchomości cechowały się raczej stabilizacją. Należy jeszcze zwrócić uwagę na sytuację rynku pierwotnego. W wielu miejscach można było zauważyć wzrost cen. Wynikało to z faktu, iż wielu klientów chcąc skorzystać z rządowego programu MDM, akceptowało zwiększenie cen lokali na rynku pierwotnym. Deweloperzy mieli świadomość sytuacji na rynku, w konsekwencji w wielu przypadkach ceny wzrosły. Analizując tendencje na całym rynku nieruchomości można zaobserwować ogólną stabilizację z nielicznymi wyjątkami„.

 

4 z ramką

Perspektywa na rynku nieruchomości według badań TNS zapowiada się interesująco, co potwierdza również Ariel Tarka:

Perspektywy w najbliższych kilkunastu miesiącach są obiecujące. Niepokoić może jedynie sytuacja obrotu gruntami rolnymi , który został w znacznym stopniu ograniczony za sprawą nowych przepisów. Rynek pierwotny i wtórny cieszy się sporym zainteresowaniem klientów za sprawą dopłat rządowych, mimo częściowego wyczerpania środków”.

W kolejnej części udostępnimy jeszcze więcej danych zebranych dzięki uprzejmości Liderów branży nieruchomości. Tymczasem zapraszam do podzielenia się swoimi obserwacjami, bądź prognozą rynku w komentarzu poniżej. Wszak każdy głos może wnieść nowe spojrzenie na rynek, zainspirować kogoś lub dać cenną wskazówkę. Ciekawa Waszych opinii pozostawiam klawiaturę w bezruchu…Do następnego!

 

 

 

 

 

 

Dorota Dwornik
Stanowisko w Otodom: Marketing Communications Specialist