fbpx

Otodom i OLX – kto tutaj szuka nieruchomości? [Porównanie użytkowników]

Czy wiesz, że wystawiając ogłoszenie w Otodom trafiasz do 1,5 miliona osób poszukujących nieruchomości w naszym serwisie?

A czy wiesz, że jeśli wystawisz ogłoszenie w OLX trafisz do ponad 2 milionów osób, które wyszukują tam nieruchomości?

Co ważne, z danych Megapanel PBI/Gemius wynika, że współoglądalność serwisu Otodom i OLX wynosi około 30%.

A to oznacza, że jeśli zamieścisz ogłoszenie również w OLX masz szansę trafić do dodatkowego 1,5 miliona osób, które poszukują w OLX nie zaglądając jednocześnie do Otodom.

Kim są zatem Ci ludzie? Jacy użytkownicy odwiedzają Otodom, a jacy poszukują nieruchomości w OLX?

Wiek

Mogłoby się wydawać, że użytkownicy OLX to przede wszystkim ludzie bardzo młodzi.

A co mówią badania Megapanelu?
Wynika z nich, że użytkownicy Otodom i OLX stanowią bardzo zbliżoną kategorię wiekową.

Do OLX rzeczywiście zaglądają osoby młodsze, w wieku 15-24 lata, ale stanowią one mniej niż ¼ wszystkich poszukujących nieruchomości w tym serwisie. Dla porównania, w Otodom grupa osób w tym wieku jest jeszcze mniejsza i stanowi 17%.

Jednak największą część użytkowników zarówno Otodom jak i kategorii Nieruchomości OLX stanowią osoby pomiędzy 25 a 34 rokiem życia (odpowiednio 34 i 32%). Jak to wygląda w liczbach? W OLX nieruchomości poszukuje miesięcznie około 700 tysięcy osób w wieku 25-34, w Otodom około 510 tysięcy osób w tym samym wieku.

Drugą, co do wielkości grupą wiekową poszukującą nieruchomości w Otodom są osoby w wieku 35-44 – niecałe 300 tysięcy osób, dla porównania, ok. 360 tysięcy osób w tym wieku odwiedza miesięcznie kategorię Nieruchomości w OLX.

Osoby powyżej 45 roku życia to 16% (240 tysięcy) użytkowników Otodom i 12% (260 tysięcy) użytkowników kategorii Nieruchomości w OLX.

 

Wykształcenie

Najwięcej użytkowników Otodom stanowią osoby z wykształceniem wyższym (25% – ok 380 tysięcy internautów), średnim (23% – ok 340 tysięcy osób) i zasadniczym zawodowym (20% – ok 300 tysięcy osób).

W przypadku serwisu OLX są to osoby o podobnym profilu, ale troszkę innym rozłożeniem sił. Największą grupę stanowią osoby z wykształceniem średnim (29% – ok 630 tysięcy użytkowników) i zasadniczym zawodowym (23% – ok 500 tysięcy internautów). Użytkownicy z wyższym wykształceniem stanową trzecią co do wielkości, 16-procentową grupę poszukujących nieruchomości w OLX. Stanowią oni grupę około 350 tysięcy osób – prawie tak samo liczną jak w Otodom.

 

Wielkość miejscowości

 

Rozkład użytkowników pod względem wielkości miejscowości bardzo zbliżony jest do ogólnego profilu wszystkich internautów. Dlatego nikogo nie powinno dziwić, że zarówno w przypadku Otodom jak i kategorii Nieruchomości w OLX, większość stanowią osoby zamieszkujące na wsi (w obu przypadkach 38%).

W Otodom znajdziemy więcej użytkowników z dużych miast – 15%  (ok 230 tysięcy użytkowników) podczas gdy w OLX jest to około 200 tysięcy osób (co stanowi 9% wszystkich użytkowników).
OLX „rządzi” w małych miejscowościach – 16% wszystkich użytkowników kategorii Nieruchomości OLX (czyli około 350 tysięcy osób).

 

Wielkość gospodarstwa domowego

 

Największą liczbę użytkowników kategorii Nieruchomości OLX stanowią rodziny składające się z 3 i 4 osób (łącznie ponad 50% użytkowników tego serwisu). Pary to około 19% z wszystkich poszukujących nieruchomości w OLX.

W przypadku Otodom największą grupę stanowią gospodarstwa domowe składające się z 3 osób (28%). Pary i rodziny 4-osobowe to po około 23% wszystkich użytkowników Otodom.

Co z tego wszystkiego wynika?

Mimo, że uogólnione profile użytkowników serwisów Otodom i OLX mogą się różnić, to zarówno w Otodom jak i w OLX nieruchomości szuka bardzo dużo osób, o bardzo różnej charakterystyce.

Mając na uwadze fakt, że tylko 30% internautów odwiedzających kategorię Nieruchomości w OLX zagląda jednocześnie do Otodom, możemy mieć pewność, że dodając ofertę dodatkowo do OLX zwiększamy jej zasięg i  trafiamy do większej liczby potencjalnie zainteresowanych osób.

Save

Agata Polińska
Head of Marketing Otodom